OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Pestovanie lekien
     
    LEKNÁ - pestovanie

            Pre leknové jazierko vyberieme vhodné slnečné stanovište, neodporúča sa umiestňovať jazierko pod stromy. Aby mali lekná pekné, plne vyvinuté a dobre vyfarbené kvety, potrebujú čo najviac slnka (najmenej  6- 8 hodín denne), pokojnú hladinu vody a výživný substrát. Lekná v našich podmienkach kvitnú  nepretržite celú sezónu, spravidla od mája do októbra. Je to jedna z najvytrvalejšie kvitnúcich rastlín. Prvé kvety mladých lekien bývajú väčšinou menšie a nie celkom typicky vyfarbené, obyčajne sú svetlejšie. 

          Ak nám lekno príde poštou a nemáme práve čas, nemusíme ho hneď  zasadiť. Môžeme ho nechať aj niekoľko dní v pôvodnom obale, najlepšie v chladnejšej miestnosti, v žiadnom prípade nie na slnku !!! Po vybalení však lekno ihneď ponoríme do vody, aby sa nevysušilo.

           Lekná vysádzame buď priamo do pôdy na dne jazierka, alebo kvôli lepšej manipulácii  jednotlivo do nádob, podľa veľkosti lekna o objeme aspoň 10 - 50 litrov, vždy radšej väčších a širších, nakoľko korene lekien rastú skôr do šírky, nie do hĺbky. Vhodné sú veľké, široké kvetináče alebo rôzne plné nádoby, najlepšie plastové. Malé plastové košíky nie sú veľmi vhodné, väčšie lekno ich svojimi koreňmi čoskoro úplne prerastie a roztrhá.
Ideálna hĺbka vody nad kvetináčom je pre väčšinu lekien okolo 50-80 cm, môže kolísať od 20 - 40 cm pre najmenšie druhy až po 120 -150  cm pre najväčšie. Väčšina lekien je dosť prispôsobivá, najlepšie však je zasadiť ich do odporúčanej hĺbky pre konkrétnu odrodu, vtedy sa ukáže v plnej kráse. Drobné odrody nesmieme zasadiť do príliš hlbokej vody, nedočiahli by lístkami na hladinu a mohli by uhynúť. Naproti tomu  veľké druhy dokážu krásne kvitnúť aj v pomerne plytkej vode, kde  listy aj kvety majú pevnejšie stonky, takže často vystupujú vysoko nad hladinu. Hĺbka vody nad 150 cm 
pre lekná už  nie je vhodná, tie najväčšie druhy lekien v nej síce prežijú, ale budú slabšie kvitnúť. 

Optimálne zloženie zmesi na lekná:
4 diely dobrej záhradnej zeminy
• 2 diely dokonale zotletého kravského hnoja
• 1 diel rašeliny
• 1 diel ílu
       
Môžeme tiež pridať dobre vyzretý kompost, drevný popol a malé množstvo rohovej alebo kostnej múčky. Zloženie substrátu sa nemusí samozrejme presne dodržiavať, ak niektorú zložku nemáme, nič sa nestane, lekná sú veľmi prispôsobivé. Dôležité je, aby zmes bola výživná a nie veľmi ľahká, aby v nej lekno dobre držalo a nevyplávalo. Pod korene lekna môžeme tiež vložiť špeciálne hnojivo v tabletách. Umelé hnojivá /napr. NPK/ používame veľmi opatrne, najlepšie je vložiť ich zabalené v papieriku doprostred nádoby. Po niekoľkých rokoch lekno v nádobe vyčerpá všetky živiny, rozrastie sa a je preto potrebné presadiť ho do nového substrátu. Pri tejto príležitosti ho môžeme aj rozdeliť a získať tak viac rastlín. 
                                            
Pri sadení postupujeme nasledovne:                                                                                                                                     vlhký substrát nasypeme do nádoby, dôkladne ho utlačíme do tvaru kopčeka, na ktorý položíme lekno. Korienky rozprestrieme
/podľa potreby ich skrátime/, dosypeme substrát a znovu ho dobre utlačíme. Ak má lekno ešte málo koreňov, treba ho zaťažiť väčšími kameňmi, aby nevyplávalo, alebo ho nevykopali ryby. Listová ružica má vyčnievať nad zeminu. Povrch substrátu môžeme zasypať štrkom alebo pieskom. Vysadenú nádobu opatrne ponoríme do vody. Mladé sadenice dáme najskôr do minimálnej hlbky, aby dobre zakorenili a zosilneli, do hlbšej vody ich posúvame podľa toho, ako sa im predlžujú listové stonky.  Ak máme v jazierku čerstvo napustenú vodu, musíme ju nechať niekoľko dní odstáť, až potom tam dávame rastliny a rybky .   
                                                                                                                                                                                                 
Zimovanie lekien:
Najlepšie prezimujú priamo v jazierku pod vodou, v nezamŕzajúcej hĺbke
(aspoň 40cm, radšej viac),  hlavne žlté a oranžovo -  medené odrody by nemali prísť do styku s ľadom. Zimovať ich môžeme aj mimo jazierka, v chladnej, bezrnrazej miestnosti (pivnica, komora), vždy však musia byť ponorené pod vodou, aby nevyschli
                                                                                                                                                                    
     Okolie nádrže dopĺňame vodnými a bahennými rastlinami, aby sme vytvorili vzhľadnejší celok. Pestovanie týchto rastlín je jednoduché, väčšinou rastú v mokrej pôde alebo v plytkej vode.  Na substrát nie sú náročné a väčšina z nich je úplne mrazuvzdorná. Na udržanie biologickej rovnováhy v jazierku nevyhnutné rybky. Sú najlepšou ochranou proti rôznemu škodlivému hmyzu a slimákom. Ideálne sú najmä rôzne farebné formy karasov, ktoré sú úplne nenáročné a hodia sa aj do najmenších jazierok. V poslednej dobe veľmi populárny japonský farebný KOI kapor je síce krásny, ale je vhodný len do väčších jazierok alebo rybníkov. Treba si uvedomiť, že v dospelosti tieto ryby dorastajú až do veľkosti  90-120 cm, sú oveľa náročnejšie na chov a hlavne veľmi znečisťujú vodu. V prípade chovu týchto rýb sa nevyhneme použitiu silnej filtrácie, ktorá v dobre založenom záhradnom jazierku s menšími rybkami a biologickou rovnováhou nie je vôbec potrebná.